imagefp4Kontakt os:

Log på

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Nyheder

God sommer og på gensyn i august

God sommer og på gensyn i august

Frivilligcenter Næstved og De Sociale Foreningers Hus holder sommerlukket i hele juli. Det...

Ny lokal frivilligjob-portal

Ny lokal frivilligjob-portal

Har du set, at du nu søge efter et lokalt frivillig job via vores hjemmeside? Du kan søge ved...

Nye redskaber til at skabe et sundt psykisk arbejdsmiljø

Nye redskaber til at skabe et sundt psykisk arbejdsmiljø

Læs, hvordan tre NGO’er lykkes med at skabe et godt psykisk arbejdsmiljø og få redskaber til selv...

KURSUS: Få endnu mere ud af samarbejdet med kommunen

KURSUS: Få endnu mere ud af samarbejdet med kommunen

Skal I sparke et nyt samarbejde med jeres kommune i gang, men er I usikre på, hvordan I griber det...

Genåbning af Frivilligcenter Næstved

Genåbning af Frivilligcenter Næstved

Jubii, nu kan vi endelig igen åbne dørene i Frivilligcenter Næstved - De Sociale Foreningers Hus....

 • God sommer og på gensyn i august

  God sommer og på gensyn i august

 • Ny lokal frivilligjob-portal

  Ny lokal frivilligjob-portal

 • Nye redskaber til at skabe et sundt psykisk arbejdsmiljø

  Nye redskaber til at skabe et sundt psykisk arbejdsmiljø

 • KURSUS: Få endnu mere ud af samarbejdet med kommunen

  KURSUS: Få endnu mere ud af samarbejdet med kommunen

 • Genåbning af Frivilligcenter Næstved

  Genåbning af Frivilligcenter Næstved

Når ulykken har ramt

UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen (tidligere PTU) er en landsdækkende forening, der støtter mennesker, som har været ude for en ulykke med fx piskesmælds- og rygmarvslæsioner til følge samt personer med diagnosen polio. Selv om polio, tidligere kaldet børnelammelse – ikke har været i udbrud i mange år, er der personer i Danmark, der lever med sygdommen. De blev smittet i barn- eller ungdommen, og mange har levet et liv uden symptomer indtil 50-60 års alderen. Her opstår for nogle senfølger – post polio.

UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen
Foreningen har to hjemmesider henholdsvis www.ulykkespatientforeningen.dk og www.polio.dk. Formanden for Storstrøm Kreds, Anne-Lise Rossau har selv været ude for en bilulykke. I det efterfølgende forløb anbefalede en læge hende at melde sig ind i UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen - der dengang hed PTU. Begrundelsen var, at der ville hun finde hjælp og netværk. Det har hun aldrig fortrudt.

Foreningens tilbud
Polio ulykke trafikuheld web Jan.2020Som medlem af foreningen kan du få:
• Rådgivning og støtte
• Træning og motion
• Kurser og arrangementer
• Information og viden
• Ferie og fritid
• Pårørende har også mulighed for rådgivning af læger, socialrådgivere, jurister, fysio- og ergoterapeuter.
• Herudover har du mulighed for at leje handicapvenlige sommerhuse og lejligheder.

Du modtager foreningens blad Livtag fire gange om året, har mulighed for at søge foreningens legater og kan opnå rabatter på en lang række produkter og oplevelser, som bliver oplyst via Nyhedsbreve på mail.

Genoptræning
I Rødovre driver foreningen et specialhospital, hvor ulykkesofre og mennesker med poliodiagnose kan komme på et tre ugers ambulant genoptræningsforløb visiteret af egen læge/kommune. Der henvises også til ambulant behandling på specialhospitalet.

Aktiviteter
Storstrøm Kreds tilbyder sociale arrangementer - altid handicapvenlige udflugter og to foredrag i løbet af foråret og ligeledes om efteråret. Foreningen har deltaget i Folkemøde Møn de sidste tre år og deltager også i år.

I foråret er der planlagt to cafémøder i Næstved (Frivilligcenteret) og to cafémøder i henholdsvis Nykøbing Falster og Sakskøbing - alle steder med relevante foredrag. Tid og sted vil fremgå af hjemmesiderne og i bladet Livtag.

Storstrøm kreds tilbyder tre ”Move-it”- træningshold. I Nykøbing Falster er der fællestræning samt individuel træning på maskiner ved Aktiv Fysioterapi og Træning, i Vordingborg tilbydes åndedrætstræning ved hjælp af sang og vejrtrækningsøvelser på Kultur Arkaden og varmtvandstræning i DGI huset.

Foreningen fylder 75 år i 2020, og det skal fejres på forskellig vis. Du kan holde sig opdateret med de aktiviteter, der foregår i foreningen - både på landsplan og lokalt – via www.ulykkespatientforeningen.dk og www.polio.dk.

Kontakt
Et medlemskab af UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen koster 175 kr. første år i særlig velkomstpris, og du får bogen ”Kom godt videre efter en ulykke” eller Poliobogen i velkomstgave.

Har du spørgsmål, eller ønsker du at hjælpe til ved et af foreningens arrangementer, så kontakt Anne-Lise Rossau på tlf. 2276 5417 eller mail rossauannelise@gmail.com.

Ønsker du at blive medlem eller læse mere om foreningen, klik ind på https://www.ulykkespatient.dk/bliv-medlem/ eller www.polio.dk

Ulykkeslinjen – tilbud til alle
Ulykkeslinjen tilbyder gratis og uvildig rådgivning for dig, der er berørt af en ulykke – både som ramt og pårørende.

De kan kontaktes på tlf. 3673 2000 (hverdage kl. 9-15) eller mail info@ulykkeslinjen.dk, og du behøver ikke at være medlem af UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen for at kontakte Ulykkeslinjen - Trygfonden står bag tilbuddet.

 

Billedtekst: Formand Anne-Lise Rossau og bestyrelsesmedlem Arne Storm ved Folkemødet på Møn i 2019.

 

Frivilligcenter Næstved har i samarbejde med foreningerne fokus på at udbrede kendskab til områdets forskellige frivillige sociale foreninger. Artiklen om UlykkesPatientforeningen og Polioforeningen er skrevet af Anne Damsbo, Frivilligcenter Næstved i samarbejde med Anne-Lise Rossau.