imagefp4Kontakt os:

Log på

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Nyheder

Webinar: ”Vælg platform til foreningens online aktiviteter og møder”

Webinar: ”Vælg platform til foreningens online aktiviteter og møder”

Er videomøder blevet en fast del af foreningens hverdag, eller har I brug for lidt hjælp til at...

Winterwalking i Næstved

Winterwalking i Næstved

Kom med ud og gå hver torsdag fra januar til april – også under ”nedlukningen”. De mørke...

Hjemmebiograf – gratis webinarer for frivillige

Hjemmebiograf – gratis webinarer for frivillige

Center for Frivillig Arbejde (CFSA) har samlet deres mest populære webinarer fra 2020 i ”CFSA’s...

Vi er fortsat lukket – men er tilbage på telefon, mail og Zoom

Vi er fortsat lukket – men er tilbage på telefon, mail og Zoom

Nedlukningen fortsætter, og derfor holder Frivilligcenter Næstved og De Sociale Foreningers Hus...

Frelsens Hær Næstved

Frelsens Hær Næstved

I Næstved har Frelsens Hær en genbrugsbutik, et korps og et krisecenter. Genbrugsbutikken i...

 • Webinar: ”Vælg platform til foreningens online aktiviteter og møder”

  Webinar: ”Vælg platform til foreningens online aktiviteter og møder”

 • Winterwalking i Næstved

  Winterwalking i Næstved

 • Hjemmebiograf – gratis webinarer for frivillige

  Hjemmebiograf – gratis webinarer for frivillige

 • Vi er fortsat lukket – men er tilbage på telefon, mail og Zoom

  Vi er fortsat lukket – men er tilbage på telefon, mail og Zoom

 • Frelsens Hær Næstved

  Frelsens Hær Næstved

Frelsens Hær Næstved

Adventskalender 4laager Frelsens haerI Næstved har Frelsens Hær en genbrugsbutik, et korps og et krisecenter.

Genbrugsbutikken i Næstved bliver drevet af frivillige, og alt overskud bruges til Frelsens Hærs almen nyttige arbejde - for eksempel julehjælp. Der er for tiden 30 frivillige i butikken. Butikken har også folk i arbejdsprøvning, erhvervspraktik og samfundstjeneste. Har du lyst til at blive frivillig, kontakt Tina Wesselhoff, tlf. 23 23 56 33 eller mail gaulum39@gmail.com.

Du kan også blive frivillig i korpset. Vi holder gudstjeneste hver søndag og fællesspisning hver anden tirsdag, hvor du kan få et måltid mad til billige penge. Hver torsdag formiddag er der kreaværksted, vi holder seniortræf og har en børne- og ungdomsklub.
Hver lørdag i december spreder de juleglæde på Torvet i Næstved, hvor de spiller og synger i forbindelse med indsamling af julehjælp. Har du lyst til at blive en del af korpset, kontakt Lone Lehim, tlf. 20 34 15 75 eller Ole Hansen, tlf. 21 49 44 82 eller mail til naestved@fhmail.dk.

I januar 2021 flytter Frelsens Hær til nye lokaler i Jernbanegade 6A. Her vil korps og genbrugsbutik få fælles domicil, således bliver der både butik, café- og kreaområde samt en lille sal til gudstjenester under samme tag.
Følg med på vores Facebook side ”FrelsensHær Næstved” og ”ShoppenNæstved”.

Frelsens Hær er medlem af Frivilligcenter Næstved, og vi har bl.a. arbejdet sammen om synliggørelse og events på den nationale fejringsdag for frivillige ”Frivillig Fredag”.


Generelt om Frelsens Hær
Frelsens Hær hjælper mennesker i nød uanset race, køn og religion. Kristendommen er grundlaget for alt, hvad de gør. Det betyder, at de ser hvert enkelt menneske som værdifuld og møder vores medmennesker med respekt. Den internationale bevægelse har afdelinger i 131 lande.

Hvert år hjælper Frelsens Hær på landsplan 160.000 udsatte uden at skelne til politisk, religiøs eller seksuel orientering. De uddeler julehjælp til udsatte familier og sender ca. 5.500 børn og deres voksne til en af Danmarks skønne forlystelsesparker. Frelsens Hær hjælper med biografture, rejser og andre dyre oplevelser til dem, der ikke selv har råd.

600 børn og voksne tilbydes hvert år at komme på lejrtur. Tilbuddet gælder både for enlige fædre, enlige mødre, børn i bestemte aldersgrupper og pensionister.

Frelsens Hær driver også tre krisecentre, hvoraf det ene ligger i Næstved. Læs mere på www.frelsenshaer.dk/hjaelp/krisecentre/.

Desuden driver Frelsens Hær et hjemløseherberg for folk i livskrise, tre væresteder for hjemløse og en integreret børneinstitution.

Hvert år modtager Frelsens Hær ca. 3.500 tons tøj til genbrug i deres tilsammen 900 tøjcontainere landet rundt. Efter sortering bliver tøjet fordelt til de 15 genbrugsbutikker til videresalg. En del tøj gives til folk på herberger, væresteder og krisecentre, andet sys om til fede tasker. Det, der ikke kan finde en ny ejer i Danmark, eksporteres til fx Polen, hvor det sælges eller bliver til klude og twist.

Læs mere på www.frelsenshaer.dk

 Adventskalender frelsens haer
 Nogle af vores skønne frivillige - vi har også plads til dig.
Fotograf: Nana Reimers