imagefp4Kontakt os:

Log på

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Nyheder

Forventet genåbning den 21. maj 2021

Forventet genåbning den 21. maj 2021

Vi glæder os rigtig meget til, at vi snart igen kan åbne dørene til Frivilligcenter Næstved – De...

Bliv frivillig hos Home-Start

Bliv frivillig hos Home-Start

En familie med små børn har brug for dig.Som frivillig familieven, kan du gøre en stor...

Tilmeld dig nye webinarer, forløb og kurser fra CFSA

Tilmeld dig nye webinarer, forløb og kurser fra CFSA

Du kan nu vælge mellem og tilmelde dig 25 nye kursustilbud med fokus på genåbningen af det...

Hjælp børn og unge ind i sunde fællesskaber

Hjælp børn og unge ind i sunde fællesskaber

Næstved Kommune, Broen Næstved og DGI Storstrømmen søger flere frivillige til at hjælpe børn og...

Årsmøde i Foreningen Frivilligcenter Næstved 2021

Årsmøde i Foreningen Frivilligcenter Næstved 2021

Frivilligcenter Næstved inviterer medlemmer – forenings- såvel som støttemedlemmer – til årsmøde...

 • Forventet genåbning den 21. maj 2021

  Forventet genåbning den 21. maj 2021

 • Bliv frivillig hos Home-Start

  Bliv frivillig hos Home-Start

 • Tilmeld dig nye webinarer, forløb og kurser fra CFSA

  Tilmeld dig nye webinarer, forløb og kurser fra CFSA

 • Hjælp børn og unge ind i sunde fællesskaber

  Hjælp børn og unge ind i sunde fællesskaber

 • Årsmøde i Foreningen Frivilligcenter Næstved 2021

  Årsmøde i Foreningen Frivilligcenter Næstved 2021

Software til særpris via TechSoup

Techsoup software til saerpris 2021 Web
Jeres frivillige forening kan få rabat på software, når I er godkendt hos nonprofitorganisationen TechSoup Danmark. De administrerer donations- og rabatprogrammer for en række førende IT-virksomheder heriblandt Microsoft, Google, Zoom, Adobe og Bitdefender.

 

Kom godt i gang

Når I registrerer jeres frivillige forening på TechSoup.dk, skal I vedhæfte jeres foreningsvedtægter ELLER dokumentation for, at I er optaget på Skats liste (registreret som 1 eller 2). TechSoup laver en individuel vurdering. Opfylder I kriterierne hos én eller flere af deres donationspartnere, modtager I en mail om, at I er godkendt. Herefter kan I hente software til særpris. Kan I ikke godkendes, får I besked om dette.


Vil I søge om Google til nonprofitorganisationer, kan I på TechSoups hjemmeside hente en godkendelseskode til at bruge hos dem. Læs mere om Googles tilbud hos TechSoup.

 

Vær opmærksom på, at Microsoft-programmer findes dels som donationer til at hente på TechSoup – dels som Cloud-løsningerne Microsoft 365 og Office 365. Er det 365-cloud produkterne, I er interesseret i, skal I godkendes hos Microsoft. Vær opmærksom, hvis jeres forening i forvejen har en konto hos Microsoft fx fra tidligere køb af software.


Kom i gang i dag hos TechSoup.

 


Fakta

TechSoup Danmark kan på baggrund af en individuel vurdering godkende foreninger, selvejende institutioner, fonde og folkebiblioteker, der opfylder disse godkendelseskrav.


Jeres vedtægter er relevante i vurderingen, da det skal fremgå, at I er en nonprofit organisation med et velgørende formål, der skaber værdi for fællesskabet. Jeres organisation arbejder nonprofit med det formål at skabe øget velfærd for grupper eller enkeltpersoner og/eller har til formål at fremme uddannelsesmuligheder, kultur og naturbeskyttelse. Jeres organisation er åben for alle, der kan tilslutte sig formålet, og diskriminerer ikke på baggrund af alder, religion, køn eller seksuel orientering.

       

5 hurtige til TechSoup

1. Må man bruge en Microsoft-licens fx på bestyrelsesformandens personlige computer?


Ja, så længe, at jeres forening sikrer sig, at licensen bruges i foreningsøjemed. Den må ikke bruges kommercielt. Fordelen ved en Microsoft365/Office365 cloudløsning er, at I kan administrere foreningens licenser centralt. Det er KUN bestyrelsesmedlemmer og ansatte, der må benytte foreningens licenser til foreningsarbejde.


2. Kan man få donationer på software til både Mac og pc?

Ja.


3. Kan man bruge Microsoft365/Office365 helt gratis?

Ja, softwaren fås i flere versioner, og nogle versioner er helt gratis for godkendte nonprofitorganisationer. Sammenlign og få mere at vide!


4. Hvordan kan man bruge Microsoft 365/Office 365?

I skal ansøge om Microsofts cloudbaserede softwareløsning ved at registrere jer som nonprofitorganisation. Opret en konto, og så bliver I ført igennem ansøgningsproceduren trin for trin, før de derefter behandler jeres ansøgning.

Obs! Har I allerede én Microsoft tenant/konto i foreningen, så log på den og ansøg. Så vil jeres tenant/konto blive konverteret til nonprofitkonto, når I er blevet godkendt.

Gå i gang her (siden er på engelsk).


5. Hvilket program eller licens har I uddelt flest donationer på?

Microsoft er det mest eftertragtede hos TechSoup, men i det sidste års tid er Zoom kommet godt med. Generelt er der sket en stigning i efterspørgslen på software til videomøder – dvs. også Google Meet og Microsoft365/Office365, som byder på programmet Teams.